زیرا ایران پرونده ایرانی دستگاه ایرانیان

زیرا: ایران پرونده ایرانی دستگاه ایرانیان قوه قضاییه مراجع قضایی اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی علت تعداد بالای مشاوران املاک در بعضی مناطق پایتخت کشور عزیزمان ایران چیست؟ ،

عضو هیأت مدیره شرکت نظام مهندسی تهران، گفت: رشد قیمت مسکن در ۵ سال کمتر از تورم بوده، ولی رشد ۸.۲ درصدی قیمت در اردیبهشت به اندازه تورم یک سال است.

علت تعداد بالای مشاوران املاک در بعضی مناطق پایتخت کشور عزیزمان ایران چیست؟ ،

کوچ متقاضیان مسکن به مناطق پایین تر/ علت تعداد بالای مشاوران املاک در بعضی مناطق پایتخت کشور عزیزمان ایران چیست؟

عبارات مهم : بازار

عضو هیأت مدیره شرکت نظام مهندسی تهران، گفت: رشد قیمت مسکن در ۵ سال کمتر از تورم بوده، ولی رشد ۸.۲ درصدی قیمت در اردیبهشت به اندازه تورم یک سال است.

به گزارش فارس، بازار مسکن این روزها شرایط خاصی را سپری می کند. بر خلاف سال های گذشته که این بازار تقریبا در رکود مطلق به سر می برد، در ماه های اخیر بازار مسکن با دو زیاد کردن ناگهانی قیمت مواجه شد. فعالان بازار از زیاد کردن اول به عنوان بازگشت رونق به بازار یاد کردند ولی جهش دوم قیمت که علت واقعی اقتصادی هم نداشت هم فروشندگان و هم خریداران را با نگرانی مواجه کرد. جهت تحلیل شرایط فعلی بازار مسکن با مهدی روانشادنیا مدیر دانشکده عمران و معماری دانشگاه علوم تحقیقات به گفت وگو نشستیم.

علت تعداد بالای مشاوران املاک در بعضی مناطق پایتخت کشور عزیزمان ایران چیست؟ ،

روانشادنیا در گفت وگو با فارس در خصوص رشد قیمت مسکن از ابتدای امسال می گوید قطعا به علت قیمت های کاذب به وجود آمده، بازار مسکن در ماه های آتی و در نیمه دوم سال وارد رکود عمیق خواهد شد و عده ای در دامن زدن بر رشد قیمت ها نقش دارند.

وی اظهار داشت: رشد قیمت مسکن در مناطق 2، 4 و 5 قابل ملاحظه بوده هست، ولی در همین مناطق نیز کم کردن 17 درصدی معاملات گزارش شده است هست.

عضو هیأت مدیره شرکت نظام مهندسی تهران، گفت: رشد قیمت مسکن در ۵ سال کمتر از تورم بوده، ولی رشد ۸.۲ درصدی قیمت در اردیبهشت به اندازه تورم یک سال است.

روانشادنیا اعتقاد است که رشد قیمت مسکن در این مناطق باعث شده است تا متقاضیان خرید از این مناطق کوچ کرده و به مناطق پایین تر مثل مناطق 10 و 12 مهاجرت کنند و در این مناطق به دنبال خرید مسکن باشند.

او همچنین با اعتقاد بر اینکه رشد قیمت مسکن در 5 سال گذشته به نسبت سایر کالاها از رشد کمتری برخوردار شده است می گوید دولت بهتر است از طریق رسانه ها مردم را از هجوم جهت خرید مسکن آن هم در بعضی مناطق خاص آگاه کند.

وی در خصوص اینکه تا چه حد زیاد کردن قیمت مسکن به مشاوران املاک بر می گردد می گوید: اگر یک پژوهش در خصوص علت تعداد بالای مشاوران املاک در مناطق 2 و 5 انجام شود می توان در این خصوص اظهارنظر بهتری کرد.

علت تعداد بالای مشاوران املاک در بعضی مناطق پایتخت کشور عزیزمان ایران چیست؟ ،

گفت و گوی تفصیلی با مهدی روانشادنیا عضو هیأت مدیره شرکت نظام مهندسی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران را با هم می خوانیم:

*رشد قیمت مسکن در مناطق 2، 4 و 5 قابل ملاحظه بوده است

عضو هیأت مدیره شرکت نظام مهندسی تهران، گفت: رشد قیمت مسکن در ۵ سال کمتر از تورم بوده، ولی رشد ۸.۲ درصدی قیمت در اردیبهشت به اندازه تورم یک سال است.

آیا رشد قیمت مسکن از ابتدای امسال موجب کم کردن قدرت خرید و رکود سنگین مسکن نخواهد شد؟

روانشادنیا: قطعا به علت قیمت های کاذب به وجود آمده، بازار مسکن در ماه های آتی و در نیمه دوم سال وارد رکود عمیق خواهد شد. عده ای در دامن زدن بر رشد قیمت ها نقش دارند و رشد قیمت مسکن در مناطق 2، 4 و 5 قابل ملاحظه بوده هست، ولی در همین مناطق نیز کم کردن 17 درصدی معاملات گزارش شده است هست.

علت تعداد بالای مشاوران املاک در بعضی مناطق پایتخت کشور عزیزمان ایران چیست؟ ،

*کوچ متقاضیان مسکن به مناطق پایین تر

:قطعا این رشد قیمت تبعاتی خواهد داشت؟

روانشادنیا: رشد قیمت مسکن در این مناطق باعث شده است تا متقاضیان خرید از این مناطق کوچ کرده و به مناطق پایین تر مثل مناطق 10 و 12 مهاجرت کنند و در این مناطق به دنبال خرید مسکن باشند.

علت مهاجرت این افراد از این مناطق جهت چه بوده است؟

روانشادنیا: هنگامی که قیمت مسکن در مناطق 4 و 5 به یکباره زیاد کردن و قدرت خرید کم کردن می یابد، متقاضیان مسکن جهت حفظ قدرت خرید مجبور هستند که جهت خرید مسکن به مناطقی که دولت تسهیلات با قیمت سود کمتر پرداخت می کند مراجعه کنند، بعد مناطقی مثل مناطق 10 و 12 که دارای بافت فرسوده است و تسهیلات با قیمت سود 6 درصد اعطا می شود عالی ترین گزینه می تواند باشد.

آیا رشد قیمت مسکن در مناطق 4 و 5 و 2 موجب رکود در این مناطق نشده است؟

روانشادنیا: رشد قیمت مسکن در مناطق برخوردار مثل 4 و 5 موجب افت معاملات می شود که قطعا در نیمه دوم امسال این اتفاق موجب تسری در سایر مناطق می شود و رکود عمیق در بازار ایجاد خواهد شد.

*وقتی قیمت کالا اوج برود، کشش خرید جهت خرید کالا کم کردن می یابد

پس باید منتظر رکود عمیق در بازار مسکن باشیم؟

روانشادنیا: در اقتصاد یک اصطلاحی وجود دارد که به آن کشش پذیری کالا می گویند. هنگامی که قیمت کالا اوج برود، کشش خرید جهت خرید کالا کم کردن می یابد و این عنوان در پایتخت کشور عزیزمان ایران رخ خواهد داد و هنگامی که تعداد معاملات کم کردن می یابد، این اتفاق در بازار مسکن رخ می دهد.

*رشد قیمت مسکن در 5 سال گذشته 58 درصد و رشد قیمت تورم عمومی حدود 80 درصد بوده است

اما باید پذیرفت که رشد قیمت مسکن در 5 سال گذشته نسبت به سایر کالاها و حتی نسبت به بورس زیاد کردن کمتری داشته هست.

روانشادنیا: قیمت میانگین آپارتمان در پایتخت کشور عزیزمان ایران در سال 92 حدود 3.5 میلیون تومان بود و میانگین قیمت مسکن در اسفندماه 96 حدود 5.7 میلیون تومان هست، بعد معنی آن این است که رشد قیمت مسکن در 5 سال گذشته 58 درصد بوده و رشد قیمت تورم عمومی حدود 80 درصد بوده هست، بعد اگر فردی در این سالها در بانک با قیمت های مصوب سپرده گذاری می کرد 140 درصد زیاد کردن سرمایه می توانست داشته باشد، ولی به هر حال بعضی از مردم تصور می کنند که مسکن سودده تر است و به همین علت سرمایه های خود را به آسانی در این بخش وارد می کنند و انتظار سود بالایی از این سرمایه گذاری دارند و همین عنوان موجب ایجاد فضای کاذب و هیجانی می شود.

*رشد 8.2 درصدی قیمت مسکن در اردیبهشت به اندازه تورم یک سال

دلیل رشد قیمت مسکن در اردیبهشت ماه چه بود؟ آیا به خاطر هجوم مردم جهت خرید مسکن بوده است و یا اینکه بعضی در حال سفته بازی و رشد کاذب قیمت ها هستند؟

روانشادنیا: رشد 8.2 درصدی قیمت مسکن در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه قطعاً به خاطر هجوم مردم جهت خرید مسکن بوده هست. هر چند این رشد قیمت به خاطر ایجاد جو روانی، رشد قیمت ارز و رشد بعضی قرار داده های مسکن می تواند باشد. ولی موضوعی که حائز اهمیت است این است که این رشد 8.2 درصدی قیمت مسکن در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه به اندازه تورم یک سال بوده هست، بعد طبیعی است که بازار مسکن در ماه های آتی وارد رکود عمیق شود.

در این برهه زمانی آیا ورود دولت و یا هر نهاد و سازمانی جهت کنترل قیمت مسکن می تواند بافایده باشد؟

روانشادنیا: اصولاً در هیچ کجای دنیا مکانیزم کنترل قیمت و نظارت قیمتی نتوانسته بافایده باشد، آیا که با این اقدام بازارهای ثانویه و قیمت های دوم و سوم ایجاد می شود و اتفاقا موجب کم کردن عرضه مسکن می شود.

* رابطه تعداد بالای مشاوران املاک در دوره های رونق و رشد قیمت مسکن نیازمند یک پژوهش است

نقش مشاوران املاک را در رشد و یا کم کردن قیمت مسکن چگونه ارزیابی می کنید؟

روانشادنیا: سؤالی که مطرح است این است که آیا پژوهشی در خصوص اینکه علت تعداد بالای مشاوران املاک در مناطق 5 و 2 و 4 چیست، سؤال این است که رابطه تعداد بالای مشاوران املاک در دوره های رونق و رشد قیمت مسکن چیست؟ این پژوهش صورت نگرفته هست، بنابراین اگر این پژوهش انجام شود می توان میزان تأثیر تعداد مشاوران املاک در بعضی مناطق با زیاد کردن قیمت ها را استخراج کرد، بنابراین با استخراج این مطالعه و پژوهش پاسخ یک سری سؤالات داده شود.

یعنی مشاوران املاک در رشد قیمت ها نقش دارند؟

روانشادنیا: بنده این گونه و با این صراحت نمی توانم به آن پاسخ دهم، ولی اگر پژوهشی در این خصوص شود، می توان به این سؤال به آسانی پاسخ داد و کسی را هم متهم نکرد.

*دولت در این اوضاع باید مردم را از طریق رسانه ها آگاه کند که جهت خرید مسکن هجوم نبرند

در این اوضاع دولت چه اقدامی باید انجام دهد؟ آیا باید با کارها کنترلی قیمت که اتفاقا همواره شکست خورده است باید در کنترل قیمت مسکن ورود کند؟

روانشادنیا: دولت در این اوضاع باید مردم را از طریق رسانه ها آگاه کند که جهت خرید مسکن آن هم جهت یک سری مناطق خاص هجوم نبرند و موجب ایجاد حباب قیمت مسکن نشوند.

به هر حال مردم به خوبی آگاه هستند و حتی اگر دولت اعلام کند که جهت خرید مسکن هجوم نبرید آنها به خوبی می دانند که قیمت ارز زیاد کردن یافته و به هر حال جهت حفظ ارزش پول خود طبیعی است که جهت خرید یک کالای سرمایه ای اقدام کنند.

روانشادنیا: به هر حال به علت زیاد کردن قیمت ارز و کم کردن ارزش پول ملی خرید مسکن را عالی ترین کار جهت حفظ سرمایه و حفظ ارزش پولی خود می دانند و جهت آن هم نمی توان کاری انجام داد.

واژه های کلیدی: بازار | اردیبهشت | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog